צעירים חרדים עם שלטי טראמפ. החודש בירושלים - למה צעירים חרדים סוגדים לדונלד טראמפ?
צעירים חרדים עם שלטי טראמפ. החודש בירושלים (צילום: יונתן זינדל / פלאש 90)

עזרא פרינדלנדר, לוביסט חרדי בוושינגטון המתגורר בשכונת בורו פארק, ניו יורק, ומקורב לשתי המפלגות הרפובליקנית והדמוקרטית - אולם מזוהה בבחירות האחרונות במיוחד עם הילרי קלינטון וסגנה העתידי הסנטור טים קיין, שוחח עם "כיכר השבת" והתייחס לתמיכתם של חרדים רבים במועמד השנוי במחלוקת דונלד טראמפ.

עוד חדשות

שבוע לבחירות, נראה לראשונה שטראמפ עוקף בחלק מהסקרים את קלינטון. מה התחושות שלך?

"האנשים שלנו צריכים לדעת שזהותו של הנשיא הבא של ארה"ב זה לא פורים שפיל ולא משחק ילדים. לא מדובר בבדיחה. אני יודע את כל החסרונות של הילרי קלינטון, ואני מודה שאכן יש כאלו, אבל בסופו של דבר אם משקללים את התמונה הכוללת - הרי שהיא עדיפה פי כמה".

עזרא פרידלנדר עם הילרי קלינטון (באדיבות המצלם)
עזרא פרידלנדר עם הילרי קלינטון (באדיבות המצלם)

"קלינטון יודעת מה מדינת ישראל צריכה מארה"ב ומכירה את ההיסטוריה של היחסים האסטרטגיים בין מדינת ישראל לארה"ב. היא יודעת את כל הטעויות שנעשו, חלקן אפילו בידי ממשל אובמה, וזה שווה הרבה יותר מכל דבר אחר.
קלינטון מודעת לכל הניואנסים ויודעת שכמו שראש הממשלה לשעבר אריאל שרון אמר 'מה שרואים מפה לא רואים משם', לכן טראמפ יכול להבטיח הבטחות מפה ועד השמיים - הוא יודע מה אנשים רוצים לשמוע וזה מה שהוא אומר, אבל צריך לדעת שלא בטוח שהוא יכול לעמוד בזה".

פרידלנדר וטים קין, המועמד לסגן הנשיא (באדיבות המצלם)
פרידלנדר וטים קין, המועמד לסגן הנשיא (באדיבות המצלם)

מה אתה אומר על ההתלהבות החרדית מדונלד טראמפ?

"צריך לדעת שההתלהבות ממנו מוגזמת. מה שטראמפ עושה במשך כל שנות חייו והוא עושה את זה בהצלחה גדולה, זה לדאוג לשם שלו ולקריירה שלו. הוא אוהב את עצמו, וקורא על דמו בניינים ונכסים. זה מה שמעסיק אותו - אהבה עצמית. נרקיסיזם".

פרידלנדר. במרכז (באדיבות המצלם)
פרידלנדר. במרכז (באדיבות המצלם)

"פה לבד, בשכונת בורו פארק, יש כמה אנשים שיש להם נדל"ן יותר ממנו והם שווים כלכלית יותר ממנו, אבל אף אחד לא שמע עליהם ולא יודע עליהם. למה? כי הם אנשים צנועים. טראמפ דואג רק לעצמו. הוא לא יציב והוא לא יודע להיות ממלכתי. הוא לא מתאים להיות נשיא ארה"ב".

"צר לי על אותם חרדים שמתלהבים מבנאדם שגר כל חייו בניו יורק ובחייו לא פעל למען הציבור היהודי, וקל וחומר לא החרדי. עכשיו כולו מלא מילים יפות, אבל בעבר לא ראינו את זה".

צפו: סרטון שג'יי סטריט הפיץ נגד טראמפ וקשריו למפעל ההתיישבות

"צעירים חרדים הולכים אחריו שולל כי הוא מדבר יפה, נואם בפאתוס ומשדר כביכול עוצמה. אבל בעצם הוא ריק מתוכן ומוליך את כולם שולל. אין לו שום הבנה במדיניות חוץ ופנים. הוא פשוט שחקן ועובד על כולם".